معرفی کتاب مهارتهای زندگی

#معرفی_کتاب_مهارت_های_زندگی

تألیف آقای سیدمهدی خطیب،
نشر: پژوهشکده اخلاق و روان شناسی اسلامی، با همکاری انتشارات دارالحدیث

سال 1396
امروزه با پیشرفت علم و فناوری و گسترش روزافزون اطلاعات و ارتباطات، از یک سو شرایط زندگی انسان تسهیل گردیده و از سوی دیگر، سلامت روانی او در تهدید قرار گرفته است. با وجود همه این پیشرفت‌ها و تغییر و تحولات عمیق و گسترده، بسیاری از افراد در رویارویی با مسائل زندگی، فاقد توانایی‌ لازم و مهارت‌های اساسی هستند و همین امر، آنان را در مواجهه با مسائل و مشکلات زندگی روزمره آسیب‌پذیر ساخته است.

نویسنده کتاب معتقد است، انسان‌ها برای مقابله سازگارانه با اضطراب‌ها و کشمکش‌های زندگی به عملکردهایی نیاز دارند که آنان را در کسب توانایی مقابله سازگارانه تجهیز کند. این عملکردها بسیار زیربنایی هستند؛ نظیر شناخت¬ ها، عواطف و رفتارها که در قالب ساختارهایی مانند حرمت خود، خودکارآمدی، توانایی حل مسئله، مقابله، درک از خود، مهارت¬های اجتماعی و سبک¬های اسنادی تجلی می‌یابند.

این ساختارها که امروزه با عنوان «مهارت¬ های زندگی» آموزش داده می ¬شوند، «آمیزه¬ ای از دانش‌ها، رفتارها، نگرش ¬ها و ارزش ¬ها هستند که برای دستیابی به برخی مهارت‌ها و دانش عملی انجام کارها یا دستیابی به اهداف، به کار گرفته می‌شوند».

هدف از آموزش مهارت‌های زندگی، افزایش توانایی¬ های روانی ـ اجتماعی و در نهایت، پیشگیری از ایجاد رفتارهای آسیب‌رسان به سلامت روانی و ارتقای سطح سلامت روان افراد است.

در آموزه‌های دینی به انسان‌ها سفارش شده است که از توانمندی‌ها و فرصت‌های خود، بهترین استفاده را ببرند تا از طریق کسب این فرصت‌ها و توانمندی‌ها و تبدیل کردن آنها به مهارت‌ها، راه رسیدن به اهداف را هموارتر سازند. در واقع، کسب مهارت‌ها، نوعی تجهیز شدن برای خودشناسی و خودیابی بیشتر است تا آدمی به سمت اهداف متعالی ـ که آموزه‌های دینی تأکید فراوانی بر آنها دارند ـ ، حرکت کند. لازم است انسان آنچه را خداوند متعال به صورت بالقوه و بالفعل به وی بخشیده است، با نیرو و توان جسمی و روانی خویش، نگهداری و حفظ کند و هر لحظه در صدد ارتقای آن برآید.

فصل ¬های مختلف کتاب:
فصل اول: مهارتهای ارتباطمیان فردی
فصل دوم: مهارت تصمیم‌گیری
فصل سوم: مهارت بهره‌مندی از جوانی
فصل چهارم: مهارت شادی
فصل پنجم: مهارت خویشتن‌داری جنسی
فصل ششم: مهارت مقابله با خشم
فصل هفتم: مهارت مقابله با اختلافات زناشویی
فصل هشتم: مهارت مقابله با شکست
فصل نهم: مهارت مقابله با فقدان و داغدیدگی
فصل دهم: مهارت مقابله با هراس از مرگ
فصل یازدهم: مهارت‏ نیایش

1523421123_.jpg

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
نظر دهید

آدرس پست الکترونیک شما در این سایت آشکار نخواهد شد.

URL شما نمایش داده خواهد شد.
بدعالی
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots.

خداحافظ رفیق

خداحافظ رفیق

خداحافظ رفیق

خداحافظ رفیق

خداحافظ رفیق

http://www.parandehgharib.ir/img1395/1/29.gif